Sporter a premiat participanții Maratonului din Chișinău după categoria de vârstă

IMG_8453În timpul ceremoniei de  premiere din PMAN, din cauza unor defecțiuni tehnice, nu au fost înmânate cadourile câștigătorilor pe categorii de vârstă de la Maratonul din Chișinău. Prin urmare, organizatorii au decis să premieze pe data de 3 mai 2016 câștigătorii probelor maratonului în incinta oficiului Sporter.

IMG_8390Cupele meritate, dimplomele și cadouri din partea partenerilor competiției au fost înmânate atleților care au ocupat primele trei locuri la proba de 10, 21 și 42 km. Premiile au fost acordate de către fondatorul Sporter și organizatorul general al Maratonului din Chișinău, Dmitrii Voloșin, în cadrul ceremoniei de premiere.

IMG_8462Menționăm că la ceremonie au paticipat doar 15 câștigători din cei 46 existenți, deoarece mulți participanți locuiesc peste hotarele țării. Premiile câștigătorii și premianții pe categorii de vârstă care nu locuiesc pe teritoriul Republicii Moldova, au fost trimise destinătarilor prin poștă.

IMG_8306Câștigătorii pe categorii de vârstă au primit cadouri de la partenerul semimaratonului Puma Moldova, care le-a dăruit premianților adidași și maiouri. Iar partenerul oficial în nutriție al Maratonului din Chișinău, compania Herbalife, a oferit un set de produse de nutriție și accesorii fiecărui premiant. De asemenea, câștigătorii au primit în dar atributele Maratonului Internațional Chișinău din partea organizației Sporter.

IMG_8370Lista câștigătorilor probelor de 10, 21 și 42 km conform categoriei de vârstă:

10 km

Vârsta 35-44

Femei

  • Locul 1 – Ionela Paunica
  • Locul 2 – Bondarenko Natalia
  • Locul 3 – Nikoliuk Aleksandra

Bărbați

  • Locul 1 – Iaroslav Musinschi
  • Locul 2 – Denis Harstea
  • Locul 3 – Daniel Antonaru

Vârsta 45-54

Femei

  • Locul 1 – Lilia Druta
  • Locul 2 – Miriam Grozescu
  • Locul 3 – Iulia Furtuna

Bărbați

  • Locul 1 – Constantin Agafonov
  • Locul 2 – Ciumak Nikolai
  • Locul 3 – Vasile Mamaliga

Vârsta 55+

Femei

  • Locul 1 – Maria Sagan
  • Locul 2 – Elena Torodi
  • Locul 3 – Jane Ebel

Bărbați

  • Locul 1 – Petro Mykhalchuk
  • Locul 2 – Vasyl Lashkul
  • Locul 3 – Ursu Viktor

21 km

Vârsta 35-44

Femei

  • Locul 1 – Sofia Olsson
  • Locul 2 – Delion Valentina
  • Locul 3 – Anja Jahn Günther

Bărbați

  • Locul 1 – Luca Chieli
  • Locul 2 – Ivanchenko Oleg
  • Locul 3 – Damien Granier

Vârsta 44-55

Femei

  • Locul 1 – Svetlana Miron
  • Locul 2 – Sonja Penthor

Bărbați

  • Locul 1 – Cojuhari Igor
  • Locul 2 – Toru TSUJI
  • Locul 3 – Oleh Bukatar

Vârsta 55+

Bărbați

  • Locul 1 – Denysenko Yurii
  • Locul 2 – Ion Lupusor
  • Locul 3 – Anatoliy Galetskyi

42 km

Vârsta 35-44

Femei

  • Locul 1 – Anfimova Nadezhda
  • Locul 2 – Edit Kiss
  • Locul 3 – Katerina Sydorenko

Bărbați

  • Locul 1 – Igor Timbalari
  • Locul 2 – Maksim Anfimov
  • Locul 3 – Ionel Rapotan

Vârsta 45-54

Femei

  • Locul 1 – Outi Ojala
  • Locul 2 – Doris Sagasser

Bărbaţi

  • Locul 1 – Dariusz Bartkowiak
  • Locul 2 – Mykola Hrytsiak
  • Locul 3 – Mario Sagasser

Vîrsta 55+

Bărbați

  • Locul 1 – Anatol Zubaniuc
  • Locul 2 – Victor Ilie
  • Locul 3 – Rashid Burtiev

În total au fost premiați 19 femei și 27 bărbați.

Galerie Foto