Alergătorii Sporter Run au revenit acasă de la Maratonul din Odesa

DSC_0285Duminică, 20 martie 2016, alergătorii Sporter Run au participat la cea de-a 7-a ediție a Maratonului din Odesa, prin intermediul opțiunii Sporter Travel, care permite sportivilor să călătorească și să se concentreze asupra competițiilor, în timp ce aspectele organizatorice, cum ar fi transportul, cazarea la hotel ș.a. revin echipei Sporter.

DSC_0006Atleții noștri au ajuns la Odesa pe 19 martie cu un autobuz închiriat. Sub conducerea managerului de proiecte Sporter, Vasilii Panciuc, alergătorii moldoveni s-au stabilit la hotel, apoi au efectuat o excursie în jurul orașului, au organizat o mică petrecere a pastei pentru a alimenta organismul cu carbohidrați pentru maraton și pur și simplu s-au odihnit înainte de startul competiției.

DSC_0026A doua zi, dis-de-dimineață, 10 alergători ai clubului Sporter Run s-au întâlnit pe bulevardul central din Odessa, Arcadia, pentru a efectua exerciții de încălzire și a se pregăti pentru startul cursei. În regiunea unde era amplasată linia de start, sportivii noștri s-au întâlnit cu alți atleți din Moldova, care au sosit la Odesa cu transport propriu, ceea ce e un lucru minunat, căci numărul de moldoveni care participă la competiția din Odesa s-a mărit.

DSC_0096Astfel, la ora 10:00 a fost dat startul curselor de 21 și 42 km, în cadrul cărora majoritatea sportivilor moldoveni au alergat semimaratonul (21 km) și doar un atlet s-a decis să alerge întreaga distanță (maratonul).

Menționăm că cel mai tânăr participant din Republica Moldova a fost Nikita Stupakovski în vârstă de 17 ani, care a reușit să înregistreze un rezultat bun (1:40:03 h) la semimaraton. Cel mai vârstnic participant moldovean a fost triatletul Iurii Ostașin, care a ocupat locul 2 în categoria de vârstă 50+, alergând 21 km în 1:30:46 h.

alergatori sporter, maraton odessa

O altă atletă din Moldova, Natalia Clipca, a ocupat locul 5, alergând semimaratonul în 01:32:27, iar în categoria de vârstă de 18 ani a ocupat locul 1.

maraton odessa, rezultatePotrivit cuvintelor alergătorilor noștri, Sporter Run a devenit un club de alergare cunoscut printre participanții Maratonul din Odesa.